DAAD

ХДМА взяла участь у двох навчальних курсах щодо інтернаціоналізації в межах програми Німецької служби академічного обміну (DAAD).

На базі Університету прикладних наук м. Мюнстер дистанційно пройдено курс «THEA Ukraine – Training for Higher Education Administrators in Ukraine». THEA Ukraine – це програма професійного розвитку для адміністраторів вищої школи в Україні в галузі інтернаціоналізації вищої освіти та наукового менеджменту. Вона поєднує навчальний компонент та консультації щодо проєктів організаційного розвитку. Програма допомогла розвинути такі вміння як стратегічне планування, менеджмент проєктів та процесів, а також регулювання змін з метою інтернаціоналізації.

Участь ХДМА в міжнародному проєкті
з менеджменту інтернаціоналізації за підтримки DAAD

Херсонська державна морська академія разом з 15 іншими ЗВО України  бере участь у проєкті «Management of Internationalisation and German-Ukrainian Academic Cooperation 2022/2023» («Управління інтернаціоналізацією та німецько-українським академічним співробітництвом 2022/2023»).

Проєкт Management of Internationalisation and German-Ukrainian Academic Cooperation 2022/2023» був розроблений Міжнародним офісом Університету Лейбніца в Ганновері за підтримки DAAD в рамках програми «Підтримка інтернаціоналізації українських вищих навчальних закладів – програми підвищення кваліфікації для адміністраторів українських вищих навчальних закладів у сфері освіти та академічного менеджменту (2022-2023 роки)».

Основна мета навчального курсу – забезпечити співробітників українських ЗВО новітніми знаннями про різні аспекти інтернаціоналізації та навчити їх менеджменту інтернаціоналізації, а також розвивати німецько-українську співпрацю.

Слухачі курсу:

  • дізнаються про концепції та стратегії інтернаціоналізації вищої освіти в різних країнах;
  • матимуть змогу порівняти німецьку та українську системи, а також структуру ЗВО;
  • дізнаються як справлятися з усіма аспектами академічної мобільності та наукового співробітництва;
  • дізнаються як розробляти та реалізовувати відповідну стратегію інтернаціоналізації чи будь-який інший індивідуальний проєкт зі сфери інтернаціоналізації, котрий актуальний для їх власного ЗВО;
  •  дізнаються про наявні інструменти фінансування для міжнародного співробітництва.

Курс розпочався в січні 2022 року, передбачає онлайн воркшопи і короткочасні стажування в університетах Німеччини та завершиться звітною конференцією у травні 2023 року.

ТРИВАЛІСТЬ ПРОЄКТУ:  січень 2022 – червень 2023

КООРДИНАТОР ПРОЄКТУ:

Університет імені Лейбніца в Ганновері в рамках програми DAAD

УЧАСНИКИ ПРОЄКТУ від Херсонської державної морської академії – Марія Масьонкова та Ірина Швецова.

Програму розроблено з метою надання учасникам новітніх знань про різні аспекти інтернаціоналізації та оволодінню управлінням відповідними процесами та завданнями, а також сприяння процесам інтернаціоналізації у своїх університетах.

Програма дає змогу ознайомитись з наявними інструментами фінансування для міжнародного співробітництва завдяки візитам до Фонду Volkswagen, Фонду Олександра фон Гумбольдта, Конференції ректорів Німеччини (Hochschulrektorenkonferenz, HRK), Німецької служби академічних обмінів (DAAD), Німецького науково-дослідного співтовариства (DFG), а також короткостроковим стажуванням в обраних установах. Німецько-українське академічне товариство і Мережа управління наукою підтримують реалізацію програми та дають настанови з приводу реалізації окремих проєктів, а також допомагають у стажуванні та налагодженні зв’язків і контактів.

Проєкт розроблено таким чином, щоб задовольнити потреби численних закладів вищої освіти України з різним досвідом у сфері інтернаціоналізації та допомогти їм створити чи приєднатися до відповідних національних та міжнародних професійних мереж. Отримані міжнародні адміністративні можливості і відповідні професійні навички дозволять учасникам використовувати професійні мережі та запроваджувати спільні транскордонні проєкти, що становлять взаємний інтерес для сторін. Таким чином, у рамках проєкту підтримується встановлення стійких мереж і контактів між закладами.

ЗМІСТ І МЕТОДИКА КУРСУ

1. Модуль: Основи інтернаціоналізації

2. Модуль: Компетенції в системі управління інтернаціоналізацією

3. Модуль: «М’які» навички (Soft Skills)

4. Модуль: Навички управління

5. Модуль: Проєкти з інтернаціоналізації

З 25 квітня по 29 квітня 2022 року відбувся вже 3 цикл семінарів на тему «Internationalisation at Home» (Інтернаціоналізація вдома) за участі всесвітньовідомих експертів у цій галузі (Espeth Jones, Tanja Reiffenrath, Sake Jager, María Cortés Puch).

Детальна інформація за посиланням

Результат участі Херсонської державної морської академії (ХДМА) у навчальному курсі «Інструменти інтернаціоналізації для підвищення впізнаваності ЗВО»:

НАВЧАЛЬНИЙ КУРС: «УПРАВЛІННЯ ІНТЕРНАЦІОНАЛІЗАЦІЄЮ ТА НІМЕЦЬКО-УКРАЇНСЬКИМ АКАДЕМІЧНИМ СПІВРОБІТНИЦТВОМ 2022-2023», 2-й офлайн-воркшоп у м. Бонн та Ганновер

З 15-25 березня 2023 року в рамках міжнародного проєкту «Навчальний курс з управління інтернаціоналізацією та німецько-українським академічним співробітництвом 2022-2023» (координатор – Університет імені Лейбніца в Ганновері (LUH) в межах програми DAAD) у м. Бонн та Ганновер відбувся другий офлайн-воркшоп для представників відділів міжнародних зв’язків українських університетів.

  • Під час зустрічі з представниками DAAD учасники обговорили поточну ситуацію в українських університетах, особливості академічного життя та основні виклики навчального процесу.

Візит до Фонду Олександра фон Гумбольдта, зустріч з представниками Фонду Френком Альбрехтом (Frank Albrecht) та Ніколасом Джейсоном Мініаці (Nicholas Jason Miniaci)

  • Візит до Конференції ректорів Німеччини (HRK), зустріч з представником Конференції Рудольфом Смоларчиком (Rudolf Smolarczyk)
  • Візит до Німецького науково-дослідного співтовариства (DFG), зустріч з представниками Офісу міжнародного співробітництва
  • Міжнародний офіс Університету імені Лейбніца в Ганновері
  • Візит до Фонду Volkswagen та обмін ідеями щодо нетворкінгу та співпраці з Німецько-українським академічним товариством (DUAG) та Професійною мережею менеджерів освіти та науки України (PNRM)
  • 29 березня 2023 року відбувся онлайн-захід від DAAD (Німецька служба академічних обмінів) – Навчання та дослідження в Німеччині.

НАВЧАЛЬНИЙ КУРС: «УПРАВЛІННЯ ІНТЕРНАЦІОНАЛІЗАЦІЄЮ ТА НІМЕЦЬКО-УКРАЇНСЬКИМ АКАДЕМІЧНИМ СПІВРОБІТНИЦТВОМ 2022-2023», 3-й воркшоп у межах проєкту, який відбувся 2 червня 2023 р. у змішаному режимі

  • Матеріали практичних семінарів з розробки міжнародних проєктів для викладацького складу (2-й офлайн-воркшоп у м. Бонн та Ганновер) Херсонської державної морської академії:
  • Презентація документу «Найкращі практики та основні проблеми при запровадженні проєкту в університетах України»: роздуми учасників 2 тематичної групи.
  • Остаточний статут проєкту