Система навчання здобувачів вищої освіти приведена в повну відповідність з вимогами Конвенції та Кодексу з підготовки та дипломування моряків і несення вахти, з поправками.
Навчально-методична робота завжди була і є одним з пріоритетних напрямків роботи кафедри. Навчально-методичне забезпечення дисциплін розробляється провідними фахівцями кафедри. Однією з важливих її складових є методичне забезпечення ступеневої підготовки фахівців.
Сьогодні кафедрою проводяться заходи, спрямовані на вдосконалення методів викладання та рівня об’єктивності оцінювання. З цією метою кафедра плідно працює над розробкою банків екзаменаційних контрольних завдань і тестів з усіх навчальних дисциплін, контрольні заходи є складовою частиною системи управління якістю Академії і забезпечують зворотний зв’язок в освітньому процесі. Вони визначають відповідність результатів навчання претендентів вищої освіти вимогам, що пред’являються до певного освітнього рівня і забезпечують своєчасне коригування освітнього процесу.
Кафедрою “Судноводіння» викладаються наступні дисципліни:
- Навігація та лоція;
- Астрономічні методи навігації;
- Гідрометеорологічне забезпечення мореплавства;
- Метеорологія і океанографія;
- Конвенції та нормативні документи Міжнародної морської організації;
- Навігаційні інформаційні системи;
- Управління ресурсами навігаційного містка;
- Стандарти Міжнародної морської організації та охороні заходи на судні;
- Правила та нормативна документація класифікаційних товариств;
- Математична статистика і теоретичні основи судноводіння;
- Сучасні методи експериментальних досліджень та обробки даних;
- Підготовка до інспекцій державного портового нагляду (вибіркова дисципліна).
Якість проведення навчальних занять забезпечується:
- використанням сучасних інформаційних технологій;
- використанням навчальної документації для забезпечення навчального процесу;
- виданням викладацьким складом кафедри необхідної науково-методичної літератури.
Кафедра широко застосовує заходи, спрямовані на вдосконалення методів викладання, до яких відносяться:
- розробка механізму впровадження дистанційного навчання в системі вищої освіти і навчання протягом життя;
- підготовка науково-методичних рекомендацій до використання інформаційних технологій в навчальному процесі.
Ефективному впровадженню сучасних технологій навчання на кафедрі сприяє обговорення викладачами та обмін досвідом на щорічних наукових і науково-методичних конференціях, які проводяться як в Академії так і на базі інших вищих навчальних закладах, в яких беруть участь викладачі кафедри на постійній основі.
Значна увага приділяється самостійній роботі здобувачів вищої освіти, яка забезпечується системою навчально-методичних засобів, передбачених для вивчення конкретної навчальної дисципліни: підручники, навчальні і методичні посібники, конспекти лекцій, матеріали на електронних носіях, викоритсання сайту дистанційного навчання Moodle KSMA.
На стенді кафедри та сайті дистанційного навчання Moodle KSMA поміщені: графік проведення занять зі здобувачами вищої освіти; графік консультацій викладачів кафедри; про стан роботи кафедри з молодими викладачами; інформація про проведення відкритих занять; план проведення майстер-класів та інше.
На регулярній основі кафедра проводить майстер – класи на актуальні та важливі у судноводінні теми для здобувачів вищої освіти Академії. Майстер-класи проводяться капітанами далекого плавання, що залучені до освітнього процесу кафедри, а саме к.т.н. Макарчук Д.В., доц. Гуров А.А., к.т.н. Волков Є.Л., ст.в. Жмур В.М..